benton

BENTON GÖRSEL BELLEK TESTİ

Benton Görsel Bellek Testi, mekânsal belleği ölçen bir testtir. 1974 yılında Benton tarafından geliştirilmiştir. 8 yaş üzeri çocuklara uygulanan Şekillerin kullanıldığı testte bakarak çizim, akılda kalan resmin çizimi, birçok şekil arasından tanıma şeklinde bellek testi yapılmaktadır. Şekilleri hafızada tutma becerisini değerlendiren Benton Görsel Bellek Testi, görsel belleğin algılama ve motor yeteneğinden ayırt edilmesini sağlamaktadır.

 Benton Görsel Bellek Testi Özellikleri:

·      Performans testi olup bireysel uygulanmaktadır.

·      8 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanır.

·      Çizimli ve göstermeli 2 form halindedir.

·      Görsel belleği ölçmektedir.

·      Uzmanlar tarafından uygulanır.

Bireysel olarak uygulanan testte C, D ve E formundaki çizimli form ile F ve G formundaki Göstermeli form kullanılmaktadır. Testi uygulamak bir eğitim gerektirmez fakat yorumlayacak kişilerin psikoloji, psikolojik danışmanlık veya rehberlik bölümü mezunu olmaları gerekmektedir. Bireysel olarak uygulanan testte görsel bellek ölçümü yapılmaktadır. Benton Görsel Bellek testi bir performans testi olup bireysel uygulanır.

Göstermeli Benton testinde üzerinde geometrik şekillerin bulunduğu kartlar bireye gösterilmektedir. İlk şeklin daha sonra gösterilen 4 kart içerisinden bulunması istenilir. 10 kartta bulunan şekillerin 10’ar saniye içinde bulunması istenen test ile bireyin görselhafıza algıya yönelik değerlendirme yapılmaktadır. Test sonunda bireye özel raporlama yapılır.

Çizmeli Benton testinde kartlarda gördüğü şekilleri 10 saniye içinde bireyin çizmesi istenir. 10’ar saniye gösterilen 10 karttaki şekilleri çizen bireyin çizdiği şekiller kartlarla karşılaştırılır. Akılda kaldığı kadarı ile çizim yapan bireyin görsel belleği tekrar ölçülmüş olur. İkinci test olan çizmeli Benton Testi sonunda da raporlama yapılır. Her iki raporun uzmanlarca değerlendirilmesi neticesinde bireyin görsel bellek ölçümü yapılır. 8 yaş üzeri tüm çocuklara ve yetişkinlere uygulanan ve görsel belleği değerlendiren bireysel performans testidir.

Benton Görsel Bellek Testi Test Kimlere Uygulanabilir?

Benton Görsel Bellek Testi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,  disleksi gibi özel öğrenme güçlüğü durumlarında, ya da gelişimsel bir gerilik söz konusu olmaması durumunda da gerek duyulduğunda istenebilir ve uygulanabilir.

 

Arayınız...