kıskançlık

Bir kişi sevdiği kişinin bir başkası ile ilgilendiğini gördüğünde veya düşündüğünde ortaya bır takım duygu düşünce ve davranışlar çıkabilir. Bu duygu düşünce ve davranışların bazıları ya da pek çoğu kıskançlıkla ilişkili olabilir. Kıskançlığın bir miktarı anlaşılabilse de bu durumun yoğunluğunun ve şiddetinin artması işleri ve ilişkiyi çıkmaza sokabilir. Günümüzde bu durum eşler arasında ciddi problemlere yol açabilmektedir. Hatta istemeyen çok üzücü sonuçların dahi ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Öncelikle yanlış bilinen bir düşünceye değinelim, kıskançlık doğuştan gelen bir şey değildir. Doğumdan sonra ailede elde edilen edinimler sayesinde belirginleşir ve gelişir. Özellikle 2 3 yaşlarında sevdiğimiz kişilerin bizim dışımızda birileriyle ilgilendiğini görmek ve sevgi miktarının bölünmesi kıskançlığın oluşmasında oldukça etkilidir. Özellikle kardeş doğumuyla birlikte kıskançlık daha sık görülmekte, şiddetlenmekte hatta ömür boyu dahi sürebilmektedir. Çocukluk döneminde kıskançlık daha çok anne baba ve kardeşle ilişkiliyken ergenlik dönemiyle birlikte bu kıskançlık romantik ilişkilere ve partnerlere yönelmektedir. Bir noktaya kadar kıskançlık kabul edilebilir. Ancak kıskançlığın düzeyindeki yoğunluk ve bu yoğunluğun partner üzerindeki olumsuz etkileri dikkatli olunması gerektiğine işaret etmektedir.

Toplumsal inanış ve değerlerin kıskançlık üzerinde etkisi büyüktür. Toplumun pek çok kesiminde kıskançlık bir sevgi emaresi olarak kabul edilmekte ve gerekli görülmektedir. Yani seven birisi kıskanmalıdır gibi bir düşünce yapısı mevcuttur. Ancak sevgi evrensel bir duygudur ve ifade ediliş biçimi toplumdan topluma değişebilir. Sevgiyi kıskançlık üzerinden ifade etmeyen toplumların da var olması bize, sevginin içinde kıskançlığın kesinlikle olması gereken bir şey olmadığını ve toplumsal bakış açısının bunun üzerindeki etkisi göstermektedir.

Kıskançlığın ne zaman problem olduğu sorusunun net bir yanıtı yoktur ancak ilişkiyi çıkmaza sokuyor, partnerleri ciddi anlamda zora sokuyor ve yaşamı çekilmez kılıyorsa bu durumda kıskançlığın raydan çıktığı ve üzerinde durulması gereken bir problem olduğu söylenebilir.

Aşırı Kıskançlığın Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

– Bazen hiç aklınıza gelmeyecek, tuhaf ya da komik aldatma senaryolarını dile getiriyorsa.

– Bazen Fiziksel veya sözel şiddet meydana gelebilecek kadar ileri gidebiliyorsa,

– Havadan nem kapar hale gelmişse

– Aranızda konuşulan tek konu kıskançlık haline geldiyse..

– Tüm sosyal ilişkilerinizi bozuyor, diğer insanlarla görüşmenize izin vermiyor hatta bazen hemcinslerinizle bile görüşmenizi yasaklıyorsa,  

– Giyiminiz ve makyajınız sürekli problem oluyorsa

– Sosyal medya hesaplarınızın varlığı ciddi probleme neden oluyor ve partneriniz buna izin vermiyorsa .

– Telefonlarınızı sıkça kurcalıyor ve sizi sürekli gözetim altında tutuyorsa.

– Sık sık telefonla arayıp nerede olduğunuzu soruyorsa ve verdiğiniz yanıtlara inanmayıp görüntülü aramaya çalışıyorsa .

– İş yerinize anı baskınlar yapıyorsa .

– Tek başınıza evden çıkmanızı izin vermiyor ve sizi yalnız dışarı çıkarmıyorsa

– Telefon ve kredi kartı dökümlerinizi sürekli inceliyorsa.

– Aşırı şüpheci tutumları sergiliyorsa.

– Eve herhangi bir gerekçeyle geç kalmanız ciddi kavgalara neden oluyorsa.

– Sürekli masum olduğunuzu kanıtlamak durumunda kalıyor ve buna yönelik yoğun çabalar sergiliyorsanız,

 

Eğer pek çok izah ve denemelerinize rağmen bu konuda istenilen noktaya ulaşamıyorsanız bir uzmandan destek almak sizin için faydalı olabilir.

Arayınız...