Yaşam kendi içinde inişler ve çıkışlar barındırır. Tıpkı mevsimlerde karşılaştığımız bu döngüyü hayatımızda da görebilmek mümkündür. Bazen yaz gibi sıcak, neşeli ve mutlu bazense kış gibi soğuk ve karanlık. Çarkları döndüren dişliler gibi bu döngüyü de döndüren ve devam ettiren pek çok olay yaşarız. Ancak Bazen olumsuz olaylar üst üste gelir. Bu gelişler biriktikçe birikir ve döngünün dengesi bozulur. Hayat sadece kıştan ibaret olur. Soğuk ve karanlık. İşte depresyonu bu duruma benzetebiliriz. Yaşanan olumsuz yaşam olayları ile birlikte üzüntümüz süreklilik gösterip, hayatı bizim için çekilmez hale getirip bizi depresyona sokabilir. Depresyonlar birlikte birtakım psikolojik ve bedensel değişiklikleri kendimizde gözlemleyebiliriz. Bu belirtiler:

·      Karamsar ve çökkün duygu-durum

·      Hayattan zevk alamama ve genel isteksizlik hali(Bu her konuda olabilir)

·      Kötümser düşüncelerin yoğunluğunda artış(suçluluk, değersizlik, pişmanlık ve çaresizlik gibi duygu ve düşüncelerde artış

·      Unutkanlıkta artış ve dikkati odaklayabilmekte zorlanmak

·      Bazı kimselerde iştah kaybı bazı kimselerdeyse iştahta artış

·      Geceleri uyuyamama ya da çok fazla uyuma

·      Cinsellikte azalma ve isteksizlik

·      Enerjisizlik, sürekli yorgun hissetme ve çabuk yorulma

·      Geçmişte yaşanan olayların sıkça akla gelmesiyle oluşan pişmanlık duygusunda artış

·      Sürekli kendisi suçlu, değersiz ve yetersiz hissetme

Bu gibi psikolojik ve bedensel belirtiler en az 2 haftadır mevcutsa, en yakın zamanda profesyonel hizmet almak size yardımcı olacaktır. Böylece eskiden olduğu gibi tekrardan işlevselliğinizi kazarak hayatınıza kaldığınız yerden rahatça devam edebilirsiniz. Unutmayalım! Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Arayınız...